---
title: "Unificarea sistemului de termoficare: Primarul Ciucu insistă pentru crearea SACET ca soluție definitivă pentru criza din București"
canonical: https://www.privesc.eu/article/112057/7fd3826f-90f1-4ec1-b387-3e9f2963ec0d
published: 2026-08-26T12:43:20+03:00
source_event: https://www.privesc.eu/arhiva/112057
author: "Andrei"
publisher: Privesc.Eu
---

# Unificarea sistemului de termoficare: Primarul Ciucu insistă pentru crearea SACET ca soluție definitivă pentru criza din București

Primarul General, Ciprian Ciucu, a reiterat miercuri necesitatea urgentă a creării Sistemului de Alimentare Centralizată cu Energie Termică (SACET), o entitate unică ce ar integra producătorul de agent termic, ELCEN, și distribuitorul, Termoenergetica. Această reformă structurală este prezentată ca fiind singura soluție pe termen lung pentru a pune capăt problemelor sistemice care au dus la acumularea de datorii de miliarde și la avarii constante în rețea.

În viziunea primarului, separarea actuală a producției de distribuție – ELCEN fiind sub tutela Ministerului Energiei, iar Termoenergetica sub cea a Primăriei Capitalei – este sursa principală a conflictelor financiare și administrative. Crearea SACET ar elimina complet interfața contractuală dintre cele două entități, ceea ce ar duce la dispariția automată a penalităților de sute de milioane de lei pe care Primăria le plătește anual pentru întârzieri. „Banii pe care în loc să-i plătim aiurea ca penalități ar putea să meargă în șantiere, să reparăm conductele, să reducem pierderile”, a argumentat Ciucu.

Pe lângă eliminarea penalităților, unificarea ar aduce și alte beneficii financiare. Profitul realizat de ELCEN, estimat la 85 de milioane de lei, provenit în mare parte din contractul cu Termoenergetica, ar putea fi reinvestit direct în modernizarea rețelei, în loc să fie direcționat către bugetul de stat. De asemenea, problemele legate de TVA-ul aplicat pierderilor de agent termic din rețea ar fi simplificate. Ciucu a subliniat că acest model de integrare a producției cu transportul a fost deja implementat cu succes în majoritatea marilor orașe din țară, Bucureștiul rămânând o excepție notabilă.

Cu toate acestea, realizarea SACET depinde de voința politică la nivel guvernamental. Proiectul a fost blocat de-a lungul anilor de mai multe administrații, din cauza divergențelor politice și a reticenței administrative. Primarul a afirmat că va insista constant pe acest subiect și că este nevoie de un guvern funcțional, cu puteri depline, pentru a realiza transferul ELCEN către municipalitate. „Este neapărat, este extrem de important să realizăm acest sistem”, a conchis Ciucu, avertizând că, în lipsa acestei reforme, sistemul de termoficare este sortit colapsului.

