Guvernul României accelerează reformele pentru aderarea la OCDE și implementează măsuri urgente pentru securitatea energetică și criza apei din Prahova
București, 5 decembrie 2025 – Guvernul României a adoptat, în cadrul ședinței de vineri, un set complex de măsuri strategice menite să consolideze poziția economică a țării în vederea aderării la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), concomitent cu implementarea unor soluții imediate pentru asigurarea securității energetice și gestionarea crizei apei potabile din județul Prahova.
În urma briefingului de presă susținut la Palatul Victoria, Executivul a subliniat importanța parteneriatelor regionale cu Ungaria și Austria pentru atingerea obiectivelor de interconectare energetică și pentru susținerea parcursului european și internațional al României. Obiectivul principal declarat este asigurarea unei energii sigure și accesibile pentru cetățeni și mediul de afaceri, printr-un mix de creștere a capacităților de producție și optimizarea stocării.
„Obiectivul principal al Guvernului este să avem în anii următori o energie sigură, la un preț accesibil pentru cetățenii țării noastre și pentru companiile din România. Pentru asta punem în practică un pachet de măsuri, dintre care o parte țin exclusiv de noi sau de companii din România, dar o parte țin de colaborarea cu vecinii noștri,” a declarat Șeful Executivului în cadrul conferinței de presă.
Oficialii au punctat necesitatea finalizării urgente a lucrărilor la hidrocentralele avansate și la centrala pe gaz de la Iernut, precum și dezvoltarea capacităților fotovoltaice. Totodată, s-a anunțat semnarea unui memorandum de colaborare cu guvernele de la Budapesta și Viena pentru creșterea capacității de transport a energiei electrice. Această inițiativă vizează crearea unei piețe unice de energie care să permită României atât exportul surplusului, cât și importul la prețuri competitive în momentele de deficit, evitând astfel dubla impunere și optimizând costurile pentru consumatorul final.
Un alt punct central al agendei guvernamentale l-a constituit accelerarea procesului de aderare la OCDE, cu o țintă clară stabilită pentru anul viitor. În acest sens, luna ianuarie va marca un moment decisiv prin reuniunea comitetului de afaceri fiscale, România bazându-se pe sprijinul deja confirmat al partenerilor din Austria și Ungaria.
Pe plan intern, Guvernul a adoptat un memorandum crucial privind reforma companiilor de stat. Actul normativ definește rolurile instituțiilor implicate și stabilește o analiză riguroasă a 17 companii majore, printre care Tarom, Metrorex, CFR Călători și Complexul Energetic Valea Jiului. Scopul este eficientizarea acestora prin listarea la bursă, fuziuni sau, acolo unde este cazul, lichidarea entităților neperformante, pentru a reduce povara asupra bugetului de stat.
„Avem un interes legitim ca marile companii de stat să fie cât mai bine administrate. Prin memorandumul aprobat astăzi se definesc cu claritate rolurile instituțiilor implicate, în așa fel încât, după parcurgerea tuturor etapelor, să putem spune care dintre aceste companii vor fi listate suplimentar la bursă, care vor fi menținute în activitate, care vor fi reorganizate sau care vor fi lichidate”, a precizat Prim-ministrul.
În ceea ce privește situația de urgență din județul Prahova, unde mii de locuințe și agenți economici au rămas fără apă potabilă, Guvernul a mandatat reprezentanții Ministerului Sănătății, ai Ministerului Mediului și ai Departamentului pentru Situații de Urgență să intervină direct pentru reluarea alimentării. Autoritățile au avertizat populația că, deși alimentarea va fi reluată treptat, garanția potabilității apei necesită o perioadă de așteptare de 72 de ore de la tratare, conform procedurilor de siguranță sanitară.
De asemenea, Executivul a aprobat o ordonanță pentru accelerarea absorbției fondurilor europene, vizând atragerea a aproximativ 10 miliarde de euro prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) până în august 2026. Măsurile includ reglarea transferurilor de proiecte între ministere și acoperirea cheltuielilor neeligibile din bugetul de stat pentru a debloca investițiile locale critice.
Nu în ultimul rând, a fost modificată Legea Petrolului pentru a clarifica aplicarea sancțiunilor internaționale și pentru a proteja interesele statului român în exploatarea resurselor offshore, securizând astfel cadrul legal în fața contextului geopolitic actual.