PSRM acuză un nou 'stat capturat' și cere depolitizarea instituțiilor

Publicat
PSRM acuză un nou 'stat capturat' și cere depolitizarea instituțiilor

CHIȘINĂU, 30 octombrie 2025 (Reuters) – Partidul Socialiștilor din Republica Moldova (PSRM) a lansat joi un atac dur la adresa guvernării, acuzând instaurarea unui nou regim de „stat capturat”, pe care îl consideră „mult mai dur” decât cel din perioada oligarhului Vladimir Plahotniuc. Într-o conferință de presă susținută înaintea ședinței Parlamentului, liderii socialiști au anunțat că primele lor inițiative legislative în noua sesiune se vor concentra pe „de-capturarea statului” și depolitizarea instituțiilor publice.

Potrivit declarațiilor, PSRM consideră că, deși în 2019 a contribuit decisiv la înlăturarea regimului Plahotniuc, în ultimii patru ani s-a consolidat un nou sistem de control politic, care beneficiază inclusiv de susținere externă. Această acuzație sugerează o deteriorare a independenței instituțiilor cheie, o problemă care, potrivit socialiștilor, afectează majoritatea cetățenilor Republicii Moldova.

„Noi activăm, muncim, trăim într-un stat capturat”, a declarat unul dintre liderii marcanți ai partidului, subliniind urgența intervenției legislative. Socialiștii susțin că toate instituțiile statului au devenit politizate, un fapt remarcat, în opinia lor, și de observatorii internaționali în cadrul alegerilor prezidențiale și parlamentare recente. Această politizare ar submina funcționarea democratică a statului și ar eroda încrederea publică.

Ca prim pas, PSRM face un apel către celelalte fracțiuni parlamentare de opoziție pentru a forma un front comun în vederea atingerii acestui obiectiv. Socialiștii și-au exprimat speranța că vor putea ajunge la o poziție comună cu alte partide pentru a promova un pachet legislativ care să asigure independența reală a instituțiilor. Demersul lor principal vizează eliminarea influenței politice din sectoare critice precum justiția, organele de drept și autoritățile de reglementare.

Această ofensivă politică a PSRM marchează o nouă etapă în confruntarea cu actuala putere și plasează conceptul de „stat capturat” din nou în centrul dezbaterii publice din Republica Moldova. Rămâne de văzut care va fi reacția majorității parlamentare și dacă opoziția va reuși să se coaguleze în jurul acestei agende.

Noutatea este creată automat de Inteligența Artificială de la Privesc.eu pe baza înregistrării video.