Reformă majoră a întreprinderilor de stat: Guvernul anunță audit, privatizări și plafonarea salariilor

Guvernul lansează o reformă de anvergură a sectorului întreprinderilor de stat (ÎS), care include transferul Agenției Proprietății Publice (APP) în subordinea Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, lichidarea companiilor neperformante și un control strict asupra salariilor considerate „exagerate” ale managerilor. Anunțul a fost făcut de ministrul Dumitru Alaiba, ca urmare a criticilor privind ineficiența acestor entități, exprimate de Președinție și Guvern.
Planul de reorganizare se va baza pe trei piloni principali: lichidarea întreprinderilor care nu sunt performante și generează pierderi, privatizarea celor care sunt bancabile și pot fi gestionate mai eficient de sectorul privat, și reorganizarea celor strategice. „Ferma mea convingere este că trebuie să ne mișcăm cu pași rapizi”, a declarat ministrul, subliniind urgența reformei.
Un punct central al reformei îl reprezintă guvernanța corporativă. Ministrul a criticat dur activitatea consiliilor de administrație, afirmând că multe întreprinderi sunt „gestionate prost” de consilii care nu sunt pe deplin independente și ai căror membri beneficiază de remunerări exagerate, necorelate cu performanța. Se va elabora o nouă metodologie pentru stabilirea salariilor și a primelor, care vor fi strict legate de indicatori de performanță clari. „Nu este vorba doar de salarii, ci și de primele pe care le obțin, reieșind din profiturile generate”, a precizat Alaiba.
De asemenea, se va lansa un audit amplu nu doar asupra tuturor întreprinderilor de stat, ci și asupra Agenției Proprietății Publice însăși, pentru a stabili o imagine clară a „moștenirii” și a problemelor existente. O altă problemă vizată este practica unor companii de a nu transfera profiturile la bugetul de stat, invocând necesități investiționale. Pe viitor, orice companie care dorește să rețină profiturile va fi obligată să prezinte un plan de afaceri și de investiții detaliat și justificat.
Reforma vine în contextul în care multe întreprinderi de stat înregistrează pierderi de zeci sau chiar sute de milioane de lei, iar participarea funcționarilor publici în consilii de administrație, uneori fără a avea competențe tehnice în domeniu, a fost de asemenea criticată.