Primarul Capitalei: STB se află într-o situație financiară dezastruoasă, cu datorii de peste 1,7 miliarde de lei

Publicat
Primarul Capitalei: STB se află într-o situație financiară dezastruoasă, cu datorii de peste 1,7 miliarde de lei

Primarul General al Capitalei, Ciprian Ciucu, a prezentat luni, 20 iulie 2026, o imagine sumbră a situației financiare a Societății de Transport București (STB), descriind-o drept "aproape dezastruoasă". Într-o conferință de presă, edilul a dezvăluit că datoriile acumulate de companie în ultimii opt ani au atins niveluri critice, amenințând stabilitatea financiară a întregului municipiu.

Potrivit datelor prezentate, STB se confruntă cu o datorie istorică de peste 1,7 miliarde de lei, din care o componentă majoră, de aproximativ 1,5 miliarde de lei, este către Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF). Această datorie provine, în principal, din neplata contribuțiilor salariale și a TVA-ului în perioada 2019-2020. Primarul a explicat că decizia de a nu vira aceste sume la bugetul de stat a fost luată de conducerea de la acea vreme pentru a capitaliza alte companii municipale, o strategie care s-a dovedit falimentară, majoritatea acelor companii eșuând ulterior.

Consecința directă a acestei neplăți este acumularea de penalități uriașe, care au ajuns la aproximativ 400 de milioane de lei. Aceste penalități continuă să crească, transformând datoria într-un "bulgăre de zăpadă" care nu mai poate fi controlat. "Costul transportului public ne costă de două ori mai mult decât ar trebui", a afirmat Ciucu, subliniind că datoria anuală a STB este de o dată și jumătate mai mare decât plățile efectuate de Primăria Capitalei (PMB) către companie.

Pe lângă datoriile către ANAF, STB se confruntă și cu un litigiu comercial cu VFU Pașcani, care ar putea adăuga o datorie potențială de încă un miliard de lei. Acest litigiu a pornit de la o procedură de achiziție derulată "iresponsabil, fără acoperire bugetară", iar instanța a decis penalități de 0,5% pe zi. Deși această datorie nu este încă executată, ea reprezintă o amenințare iminentă pentru companie.

Primarul a arătat, pe baza unor grafice, că situația este rezultatul unui cumul de decizii deliberate și iresponsabile din trecut, care au sacrificat compania. Veniturile proprii ale STB sunt nesemnificative în raport cu costurile uriașe ale serviciului, acoperind doar 17-19% din cheltuieli, restul fiind subvenționat masiv de la bugetul local. Această gaură financiară profundă pune sub semnul întrebării nu doar viabilitatea STB, ci și capacitatea Primăriei de a susține alte servicii esențiale pentru cetățeni.

Noutatea este creată automat de Inteligența Artificială de la Privesc.eu pe baza înregistrării video.