Guvernul investește 1,4 miliarde de lei în eficiența energetică a blocurilor locative până în 2027

Publicat
Guvernul investește 1,4 miliarde de lei în eficiența energetică a blocurilor locative până în 2027

Guvernul Republicii Moldova a alocat 1,4 miliarde de lei până în anul 2027 pentru un program național de creștere a eficienței energetice în sectorul rezidențial. Anunțul a fost făcut de ministrul Energiei, Victor Parlicov, în cadrul evenimentului de lansare a lucrărilor de reabilitare la un bloc din Chișinău. Scopul programului este de a reduce consumul de energie la nivel național și de a diminua povara facturilor pentru cetățeni, în contextul prețurilor globale ridicate la resursele energetice.

„Eficiența energetică este mai mult decât o prioritate, este o necesitate. Fiecare leu investit în izolare termică se traduce în economii pe termen lung pentru familii și în securitate energetică sporită pentru țară”, a subliniat ministrul. Programul, gestionat prin Fondul de Eficiență Energetică, co-finanțează 70% din costul lucrărilor de reabilitare, restul de 30% fiind acoperit de asociațiile de locatari.

O componentă socială importantă a programului este sprijinul acordat familiilor vulnerabile. Pentru proprietarii care nu își pot permite să achite contribuția de 30%, statul intervine și acoperă 90% din suma respectivă, asigurând astfel accesul echitabil la beneficiile programului. Ministrul a adăugat că inițiativa nu se limitează la capitală, proiecte similare fiind deja în derulare sau aproape de finalizare în orașe precum Bălți, Hîncești, Ialoveni și Ceadîr-Lunga, demonstrând o abordare națională a problemei eficienței energetice.

Noutatea este creată automat de Inteligența Artificială de la Privesc.eu pe baza înregistrării video.