Sindicaliștii de la Metrou București denunță subfinanțarea cronică și lipsa de dialog social
București, România – 9 octombrie 2024 – Unitatea Sindicatul Liber Metrou (USLM) a organizat miercuri, 9 octombrie 2024, o conferință de presă la sediul său, intitulată „Unde duc căile metroului”, pentru a atrage atenția asupra problemelor grave cu care se confruntă Metrorex, de la subfinanțarea cronică și lipsa de dialog social, la întârzierile în furnizarea trenurilor noi și condițiile precare de muncă. Sindicaliștii acuză managementul companiei de lipsă de transparență și de incapacitatea de a-și apăra angajații în fața acuzațiilor publice privind pierderile generate de contractele cu terții.
Metrorex, o unitate de transport public vitală pentru București, transportă zilnic aproximativ 600.000 de călători, reprezentând 4% din rețeaua totală de transport a zonei metropolitane București-Ilfov. USLM susține că problemele Metrorex sunt istorice și își au originea, în principal, în activitatea de investiții, dând ca exemplu Magistrala 5, Drumul Taberei-Eroilor 2, care a fost dată în exploatare cu cinci ani întârziere și a costat cu 70% mai mult decât estimarea inițială.
„Nu are nicio vină personalul metroului de exploatare din subteran pentru aceste datorii,” a declarat Marian Timon, președintele USLM. „Personalul metroului își face datoria zi de zi, chiar și în condițiile în care numărul de angajați a scăzut de la aproximativ 5700 la 4975.”
Un alt punct critic ridicat de USLM este contractul de mentenanță, prelungit cu 15 ani, deși sindicatul a solicitat internalizarea acestei activități încă din 2016. Această decizie a dus la pierderi de aproximativ 20 de milioane de lei lunar. Sindicaliștii acuză managementul Metrorex de lipsă de comunicare și de refuzul de a negocia un nou contract colectiv de muncă care să protejeze drepturile angajaților.
„Am ajuns cu această conducere a Metrorexului să negociem să ne menținem drepturile câștigate,” a adăugat Timon. „La toate problemele semnalate de USLM, conducerea Metrorex ridică din umeri.”
USLM a subliniat, de asemenea, subfinanțarea cronică a companiei, primind doar 75% din subvenția necesară în ultimii 10 ani. Această situație a dus la lipsa de resurse pentru asigurarea condițiilor decente de muncă, cum ar fi un aer respirabil și apă potabilă.
În ceea ce privește noile trenuri Metropolis, produse de Alstom, USLM a afirmat că, deși au sosit trei trenuri, probele sunt suspendate din cauza unor probleme tehnice. Sindicaliștii resping acuzațiile din presă conform cărora angajații ar fi responsabili pentru întârzierile în punerea în funcțiune a acestor trenuri.
„Nici aici nu are nicio vină niciun salariat pentru că aceste trenuri nu funcționează,” a precizat un reprezentant USLM din zona de material rulant. „Există probleme tehnice la care specialiștii din România le-au dovedit specialiștilor Alstom că vina nu este a personalului Metrorex.”
USLM a avertizat că, în lipsa unui dialog social constructiv și a unor soluții concrete la problemele semnalate, ar putea declanșa un conflict de muncă general, inclusiv grevă de avertisment și grevă generală, urmând toți pașii conform legii. Sindicaliștii cer respectarea drepturilor angajaților și o finanțare adecvată pentru a asigura funcționarea în siguranță și eficiență a metroului bucureștean.