Un nou lot de microbuze școlare moderne a fost repartizat instituțiilor de învățământ din Republica Moldova
Ministerul Educației și Cercetării a transmis vineri, 21 august 2026, un nou lot de microbuze școlare destinate instituțiilor de învățământ din Republica Moldova. Această acțiune face parte dintr-o investiție totală de aproximativ 67 de milioane de lei, care prevede achiziționarea a 57 de unități de transport moderne, menite să asigure accesul elevilor la o educație de calitate în condiții de maximă siguranță. În cadrul evenimentului de astăzi au fost repartizate primele 38 de microbuze, restul de 19 unități urmând să ajungă în raioanele țării în perioada următoare.
Inițiativa susține eforturile autorităților de modernizare a infrastructurii școlare și de facilitare a transportului pentru copiii din mediul rural. Vehiculele vor asigura deplasarea zilnică a elevilor către școlile de circumscripție, având un rol esențial în procesul actual de consolidare a rețelei școlare naționale.
Prezent la eveniment, Dan Perciun, ministrul Educației și Cercetării, a subliniat importanța acestui demers, ajuns deja la al treilea an consecutiv, menționând că siguranța și confortul elevilor reprezintă o prioritate absolută.
„Anul acesta vorbim de 57 de unități de transport investite pentru aceste rute noi. Sper că le vor aprecia și copiii, dar și șoferii, care au ocazia să utilizeze un mijloc de transport de ultimă oră, cu toate cele necesare pentru a se deplasa în siguranță. Suntem într-un proces de consolidare a rețelei școlare, iar aceste microbuze sunt parte din efortul nostru de a face această tranziție cât mai ușoară și confortabilă. O să avem mai mult de 1000 de elevi, începând cu luna septembrie, care vor fi transportați spre o școală mai bună, dotată, către o altă instituție de învățământ decât cea în care și-au făcut studiile până acum”, a declarat ministrul.
Pentru a sprijini familiile în această perioadă de tranziție, ministerul oferă și o alocație lunară de 1000 de lei, timp de doi ani, părinților ai căror copii se deplasează către instituții de învățământ mai bine dotate.
Noile microbuze, cu o capacitate de 16+1 locuri, sunt echipate la cele mai înalte standarde de securitate și confort. Conform explicațiilor tehnice oferite în cadrul evenimentului de Sergiu Focșa, consultant principal în cadrul ministerului, unitățile dispun de sisteme de aer condiționat, încălzire, rampe de acces pentru persoanele cu dizabilități, centuri de siguranță individuale, camere video cu vizualizare la 360 de grade și sisteme de monitorizare GPS. Un element inovator care sporește siguranța rutieră îl reprezintă sistemul etilotest integrat, care blochează pornirea motorului în cazul în care detectează consum de alcool la șofer, dar și senzorii de monitorizare a oboselii la volan. De asemenea, conform regulamentului de transportare a elevilor, în fiecare microbuz va fi prezent un însoțitor responsabil de grija copiilor pe durata traseului.
Reprezentanții direcțiilor raionale de învățământ prezenți la predarea cheilor au salutat inițiativa. Tatiana Cucu, șefa Direcției Educație Căușeni, a menționat că aceste mijloace de transport sunt esențiale pentru comunități, demonstrând că educația rămâne o prioritate națională, în timp ce Vasile Surdu, șeful Direcției Învățământ Cimișlia, a confirmat recepționarea pozitivă a acestor schimbări de către părinți, subliniind importanța transportării copiilor în afara oricărui pericol.
Privind spre viitor, reprezentanții ministerului au anunțat că, începând cu anul următor, procesul de modernizare a flotei școlare va continua prin achiziționarea unor autobuze cu o capacitate mai mare, de 29 de locuri, pentru a răspunde și mai eficient nevoilor de mobilitate din teritoriu.